Cisco Unified Communication High Availability

Cisco Unified Communication High Availability

Unifed Communication alanında çalışanlar verdikleri hizmetin ne kadar da kritik servisler barındırdığını bilirler. Aşağıda örnek bir topoloji üzerinden HA sağlanmasını kademe kademe değinmeye çalışacağım. Sistemin kesintisiz işleyebilmesi için her katmanda ayrı ayrı yedeklilik sağlanıyor olmalıdır.

Expressway-E HA: Expressway E nin rolü sizin internet üzerinden gelen ve giden çağrıları local network ünüze güvenli bir şekilde aktarmaktır. Expressway ler her cluster için 6 node a kadar desteklenir. Cluster da bir ana node olur ve diğerleri konfigurasyonları bu node un üzerinden çekerler. Her Expressway E nin bir dış ip adresi olur ve yedekliliğin bir parçası olarak DNS tanımları gereklidir.

Expressway-C HA: Expressway C de yine Expressway E den genel olarak farksızdır. Sadece dışarı network e bakmaz sadece Expressway E ile Call Manager, IMP ve diğer deployment a göre diğer moduller ile gerekli iletişimi sağlamaktır.

Call Manager HA: Call Manager üzerinde gerekli servislere ve kullanıcı sayısına göre node sayısı artırılabilir. Ana hatları ile bir ana database i tutan Publisher ve ek node lardan(Subscriber) oluşur.

Gerekli bazı servislere değinecek olursak eğer Call Manager / TFTP / Extension Mobility / MOH-Media Resource gibi…

Unity Connection HA: Unity Connection Call Manager gibi bir publisher node ve ek subscribe node lardan oluşur. Kullanıcı sayısına göre ve lokasyona göre çoğaltılabilir.

Cisco TMS HA: Microsoft Windows Server işletim sistemi üzerine kurulan Telepresence Management Suite Cisco da değişen güncellemelerle birlikte endpoint monitoring ve konferans scheduling görevini üsteleniyor. Cisco TMS, Cisco TMSXE ve diğer modülleri için HA load balancer ile sağlanabiliyor. TMS Database için Microsoft SQL server kullanıyor. SQL HA ise Microsoft uzmanlığının konusu olduğu için ayrıca değerlendirmek gereklidir.

DC HA: DC sunucusu sistem için gerekli DNS server ve DHCP servislerini barındırıyor ve bunların yedekliliği ise kendi için de Microsoft uzmanlığının konusu.

CMS HA: Cisco Meeting Server HA için cluster da en azından 3 node öneriliyor. O yüzden topoloji de görebileceğiniz gibi 3 adet CMS1K var. CMS için ayrıca kendi VMWare destekli hardware platformunuz kullanılabilir. Ayrıntılar için Cisco CMS virtualization olarak aratmanız yeterli. Burada toplu göstermek için CMS1K gösterilmiştir.

Gateway HA: Voice Gateway yedekliliği için farklı yollar izlenebilir. İlki iki router HSRP ile tek bir router gibi gösterilerek çağrıların bunun üzerinden çıkarılması sağlanabilir. Benzer olarak eğer operatörle aranızda SIP konuşuyorsanız sanalda CSR1000V router ile benzer şekilde bir yedeklilik sağlanabilir. CSR1000V nin tek dezavantajı ise MRGL olarak kullanılamamasıdır. Fakat merkezde kullanılacağı için yanında bir Call Manager node her zaman olacaktır.

Operator tarafında ise artık bakır yani PRI ya da artık analog hatların kullanılması SIP desteğinin artması ile birlikte azalması gerektiğini düşünüyorum. Bakır hatların yönetim ve bakım maliyetleri hem müşteri hem de operator açısından pahalı yatırımlardır.

Ayrıca eğer SIP kullanıyorsanız operator WAN bağlantıları için coğrafi yedeklilikte sağlanabilir.

Bir diğer önemli özellik AAR(Automated Alternate Routing) ile dışarı yönde yapılan aramalar için çağrının bir yol üzerinden başarısız olması halinde tanımlanan alternatif yol üzerinden yapılmasını sağlar.

Branch HA: Şubelerde genelde kısıtlı sayıda telefon olacaktır ve yerel telefon hatlarının sonlandırılması için bir voice gateway konumlandırılır. Endpoint’ ler merkezdeki Call Manager a register olur. Yönetim ve politikalar merkezden yönetilir. Fakat merkezle arasındaki bağlantının gitmesi halinde ise şube deki voice gateway SRST (Survivable Remote Site Telephony) fonksiyonu ile belirli bir düzeyde operasyona devam eder.

Diğer High Availability için alınacak önlemler ise uygun datacenter dizaynı ve çok katmanlı Wan bağlantılarının sağlanması olarak niteyelebiliriz. Bakınız SDN, SDDC ve SDWAN.

Eklemek istediğiniz bir şey olursa lütfen bana yazın ya da aşağıya yorum olarak bırabilirsiniz.

Teşekkürler.