Kablosuz Sorunsalı 101

Mobil cihazların artmasıyla birlikte kablosuz ağların kullanımı büyük ölçüde önem kazandı. Ancak kablosuz ağlar yapılandırılırken özensiz ve plansızlık gerekli verimin alınamamasına neden oluyor. Bununla birlikte sık sık gördüğüm en temel bir kaç sorunu paylaşmak istiyorum.

1. Yanlış konumlandırma : Kablosuz sinyalini kesebilecek ortam içine takılması. Örnek olarak sinyali engelleyici asma tavan içine, beton kolon arkasına ya da metal bloklara yakın takılması sonucu sinyalin veriminde önemli ölçüde kayba yok açmaktadır.

2. Yanlış anten seçimi ya da antenin / AP nin yanlış pozisyonlandırılması : Genel olarak bina içi AP seçilirken dahili antenli olan modeller seçilmekle birlikte buna bağlı olarak AP nin montajının yapılmasındaki yanlışlıklar performans problemlerine neden olmaktadır. Örnek olarak dahili antenli bir Cisco 3700i inceleyecek olursak, aşağıdaki ekran görüntüsüde AP nin sinyal modellemesini görebilirsiniz. İlk iki şekilde 2.4 ghz ve 5 ghz band için AP ye karşıdan bakıldığındaki etrafındaki sinyal modellemesi gösterilmektedir. Sonraki iki şekilde ise AP nin tepeden bakıldığındaki sinyal modellemesini görebilirsiniz.

 

3700i nin bu modellemesinden yola çıkarak doğru yapılması gereken montaj tavana ve dolayısıyla aşağıya bakacak şekilde olmalıdır.

Peki harici antenli bir AP miz varsa ?
O zaman AP ye takılan antenin sinyal modellemesini incelemeli ve montajı yaptıktan sonra antenleri ona göre çevirmeliyiz.

 

Örnek olarak: 3600e ya da 3700e ye takılan dual band dipole antenin sinyal modellemesi.

Buna göre de duvara montajı yapılacaksa eğer,

Her iki örnekte de sinyal modellemesinden edindiğimiz bilgiye göre anten yere dikey olarak ayarlanmalıdır. Aşağıdaki örnekte doğru ve yanlış takıldığında oluşan sinyal seviyelerindeki değişimi görebilirsiniz.

3. Planlama hataları: Kablosuz ağları yapılandırken en önemli adım beklentileri karşılayabilmek açısından planlamadır. Planlama sırasındaki adımları sırayalacak olursak.

• Hedeflenen uygulamaların belirlenmesi : Fabrika, depo ya da ofis alan gereği ve istemcinin (barkod okuyucu, tablet, laptop, akıllı telefon, kablosuz ip telefon) belirlenmesi hangi bandın kullanılacağı ve ne kadarlık bir hızın garanti edilmesinin belirlenmesi.

• Planlanan yerin fiziksel planlarının edinilmesi: Ölçekli çizimler keşif programlarında kullanmak ve planlamak için gereklidir.

• Keşfin yapılması : İstekler ve hedefler belirlendikten sonra edinilen planlarla birlikte sahada keşif (site survey) programları ile ilgili alanda gezilerek ve gerekiyorsa örnek bir AP ile test çalışması yapılmalıdır.

Kullanılabilecek keşif programları:

 Airmagnet. http://enterprise-de.netscout.com/products/airmagnet-survey

 Ekahau. https://www.ekahau.com

• Keşif sonrası hedeflenen yerdeki kullanılacak AP modeli ve AP konumuna karar verilmektedir. Aynı zaman da AP lere çekilecek olan fiziksel kabloların planlamasıda yapılmaktadır.

Eğer planlama doğru yapılmaz ise sonraki maliyet kalemleri ise :

1 x AP bedeli, kablo ve kablolama maliyeti.

Bunun yanında zaman, işgücü ve iş kaybı olarakta ekleme yapabiliriz.

Özet olarak, bir kablosuz ağ oluştururken isteklerin önceden belirlenmesi önemlidir.
Sonrasında buna uygun saha keşif çalışması yapılmalı. Buna uygun endüstri standardı uygulamalar kullanılmalıdır.
Keşif çalışmasına sırasında istemci çeşidi ve hız göz önünde bulundurulmalıdır.
Kablosuz ağlar paylaşımlı bir ortamdır ve istemci sayısı önemlidir.

İlgili linkler :

• https://goo.gl/A50DHu

• https://goo.gl/fN0zPf

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *