Skype, VTC(Video Tele-Conferencing) , WebRTC ve Collaboration

Skype, VTC(Video Tele-Conferencing) , WebRTC ve Collaboration.

Şirketler için hem çalışanları hem de müşterileriyle iletişim oldukça önemli. Artan teknoloji ile birlikte artık video konferans sistemleri iş hayatımızın bir parçası haline geldi. Ya da artan trafik, yakıt maliyetleri ve zaman problemleri sebebiyle gelmek zorunda. Ancak bununla birlikte farklı teknolojilerin birbirleri ile uyumsuzluğu bu teknolojilerin efektif kullanımını azaltıyor.

Tabi bu oyuncular fiziksel cihazlarının sağladığı sesli ve görsel iletişimin yanında soft client ları ile chat, gurup chat ve içerik paylaşma fonksiyonlarına da sahipler.

Sektörde ana çözüm sağlayanlara ve key teknolojilere bakacak olursak.

  • Microsoft – Skype for Business
  • Cisco, Polycom, Lifesize vb. geleneksel Video konferans çözümleri.
  • WebRTC – Herhangibir client yüklemeden internet tarayıcı üzerinden katılım.

Markalar uyumluluk için kendileri bir çözüm geliştirmeye çalışıyor.  Örnek olarak Cisco geçen yıl yine daha önce satınaldığı Tandberg’in türevi Acano yu satın alarak yukarıdaki teknolojileri birleştirdi ve çözümlerini sağlamlaştırdı.

Eğer Cisco kullanıcısı değilseniz ?

Kolaklık, Uyumluluk ve Ekonomi

Pexip (Tandberg’in başka bir türevi) bağımsız bir firma olarak geleneksel video konferans çözümleri, Skype for Business ve WebRTC ile interoperability sağlayarak çözüm sağlıyor. Bunun yanına softphone ve ip phone ile de sesli olarak katılım sağlanabiliyor.

Pexip’ in artı olduğu noktalara gelecek olursak;

  • Uyumluluk – Skype for Business, geleneksel video, WebRTC.
  • Ölçeklenebilirlik – Dağıtık lokasyonda çalışabilme. Bandwidth den tasarruf.
  • Bulut ile entegre olabilme – Microsoft Azure ya da Amazon AWS de çalışabilme.
  • Basitlik – Entegrasyon kolaylığı ve kullanım basitliği.
  • Farklı platformlar arası sorunsuz sunum paylaşımı.

En önemli artılarından birisi pahalı MCU çözümlerinden kurtulmak.

Ek olarak farklı sanallaştırma platformları destekleniyor. VmWare, HyperV, KVM, Xen gibi.

Bununla birlikte uzun bir uyumluluk listesi var J. https://docs.pexip.com/admin/interoperability.htm

Özet olarak; Skype for Business kullanıcısı iseniz ve Video Konferans sistemleri arasında uyumluluk istiyorsanız Pexip mükemmel bir çözüm.

Pexip sadece video konferans çözümleriyle tanışmak isteyen firmalar için bile ideal bir çözüm. Müşterize bir link göndererek istemci gerektirmeden video konferans düzenleyebilir sunum paylaşabilir gerekirse sesli olarak(telefon hattı üzerinden- sip entegrasyonu gerektirir) kullanıcıları toplantıya dahil edebilirsiniz. Softclient ise Linux, Windows, Mac, IOS, Android için mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için. www.Pexip.com

Open Source Dünyası ?

Ip Santral çözümü olarak birçok kendini kanıtlamış Asterisk ve türevleri mevcut. Ancak görüntü işin içine girince ise sadece bir tek çözüm göze çarpıyor. Jitsi.

Jitsi bir sip client projesi olarak başlayıp sonradan opensource WebRTC meeting platform olarak evrilmiştir. Jitsi ile sip entegrasyonu yapabilir, Ip santraliniz ile entegre edebilirsiniz.

Jitsi yakın zamanda Atlassian tarafından satın alınarak diğer Slack, Facebook Workplace, Cisco Spark, Microsoft Teams vb. cloud team collaboration çözümlerine rakip olarak Stride çözümü ile entegre edilmiş. Aynı zamanda Jitsi open source olarak geliştirilmeye devem ediliyor.

Ayrıntılı bilgi için. www.Jitsi.org

Team Collaboration çözümleri ile ilgilenenler için şu link bilgi verecektir.